Niş modelleri

Niş modellerini uzun yıllardır duymuşuzdur. Birçok modern evde olan niş modelleri önümüzdeki yıllarda daha da tercih edileceğe benziyor. Niş dekorasyonu aslında çok çok eski yıllardan beri kullanımdadır. Köy evlerinde duvarların içinin oyulup oralara bir çok eşyanın konduğunu görebilirsiniz.

Niş nedir ?

Niş mimari olarak duvarın içine girinti oluşturularak göze hoş gelen girinti ve oyuklardır. Niş dekorasyonunda önemli olan mutlaka ama mutlaka oda ile yapılan Niş’in uyumlu ve tutarlı olmasıdır. Tasarıma uygun olmayan nişler kesinlikle odada çok sırıtacak ve kötü duracaktır.

niş duvar örnekleri
niş duvar örnekleri

Niş modelleri

Niş modelleri genellikle salon veya oturma odasında TV üniteleri için tasarlanmakta. Genel olarak yapılan TV dekorasyonlarında duvar tamamiyle açılarak yapılan niş tasarımları odada seçeceğiniz televizyon ve odanızın dekoru ile oldukça şık duracaktır.

Bir diğer tercih edilen niş modelleri ise duvarın tavanına yakın olarak yapılan yani yükseğe yapılan niş modelleri genelde duvar boyunca uzanır. Bu tasarım da salonlarda ve oturma odalarında kullanılmakta. Bu modelin avantajı ise hem içten aydınlatabileceğiniz gibi üzerine saksı, fotoğraf çerçeveleri ya da biblo koyabilmeniz. Bu sayede oturma odanızda ya da salonunuzda şık bir dekor yakalayabilirsiniz.

Hem eskiyi hem de modern dekorasyonu yakalamak isterseniz tercih edeceğiniz niş modeli ise sıra sıra küçük küçük girintilerin bir araya gelmesiyle oluşan Niş modelleridir. Mesela bir odada yan yana 4-5 kutucuk şeklinde simetrik oluşturulan Nişler odaya oldukça şık bir görüntü verebilir. Her oyuğa aydınlatma ya da belirli, aynı objeleri koyarak tasarım olarak oldukça iyi bir dekor yakalayabilirsiniz.

niş duvar modelleri
niş duvar modelleri

Niş dekorasyon fikirleri

 

 • Niş dekorasyonlarında bitkileri kullanmak da iyi olacaktır. Özellikle sarkık bitkiler ya da sarmaşıklar iyi olacaktır.
 • Farklı bir şeyler yapmak istiyorsanız niş kenarlarına cam ya da tahta motifler kullanabilirsiniz. Klasik bir tasarım yakalamak istiyorsanız ahşabın mutlaka faydası olacaktır.
 • Niş oyuğunun içine renkli bir yağlı boya resmi ya da şık bir manzara resmi koyabilirsiniz.
 • Nişlerde en büyük yapabileceğiniz farklı şey kesinlikle boyalandırma olur. Örneğin ; kum sarısı bir odanız var bu odada niş oyuklarının iç kısımlarını farklı ya da biraz daha zıt tonlarda renklendirebilirsiniz. Bu sayede yaptığınız Niş dekorasyonunu daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz
 • Nişler genellikle eskiyi çağrıştırdığı için duvar ya da taş duvar kağıtlarıyla dekorunuzu zenginleştirebilirsiniz. Tuğla ya da taşların olduğu bir duvar kağıdı mükemmel olacaktır.
 • Niş modellerinde tiyatro sahnesi elde etmeniz bile mümkün. Nişin sağ ya da sol yanına fon ya da benzeri perdeler takarak bunu gerçekleştirebilirsiniz.
 • Nişleri sadece oturma odası ya da salonda kullanmak zorunda değilsiniz. Yatak odasında baş ucunuzda olan abajur koyarak hoş bir görünüm elde edebilirsiniz.
 • Bir diğer niş kullanabileceğiniz alan ise banyolar. Nişlere koyacağınız renkli sabunlar ya da cıvıl cıvıl havlularla banyonuzu da güzelleştirebilirsiniz.

Niş dekorasyonu örnekleri

alçıpan niş modelleri
alçıpan niş modelleri

7 Comments

Leave a Reply
 1. 8. Resimdeki niş duvar modelini salonuma yaptırmak istiyorum. İstanbul Kadıköyde oturuyorum nasıl iletişime geçebilirim ?

  • Merhabalar Elif hanım,

   İstediğiniz niş duvar modelini İstanbul Anadolu yakasında yapan usta iletişim bilgisini mail yoluyla size ilettik.

 2. Oturma odamın duvarına niş modeli yaptırmak istiyorum.7. fotoğraftar niş duvar bölmesinin arkasına 3 boyutlu duvar kağıdı mı kullanılmış. İstanbul avrupa yakasında şubeniz bulunuyor mu?

  • Merhabalar Aysu Hanım,

   7 fotoğrafta kullanılan niş tv ünitesi modelinin arka planda taş duvar tercih edilmiş. İstanbul avrupa yakası için mail adresinize usta iletişim bilgisi gönderdik.

   Hoşçakalın

 3. Oturma odamda alçıpan tv ünitesi var. Ben salonumada raf şeklinde kullanacağım nil duvar modeli düşünüyorum. Sizce çok abartı mı olur evin iki yerinde olması yoksa güzel mi görünür?

  • Merhaba Sezen Hanım,

   Son zamanlarda alçıpan tv ünitesi modelleri ve niş duvar modelleri oldukça fazla tercih ediliyor. Çok abartılı modeller yerine sade şık tasarımlar öneriyorum ben daha çok. Sizde sade modeller tercih ederseniz aksine salonunuz ve oturma odanızın dekorasyonu daha uyumlu olacağını düşünüyorum.

 4. Merhaba bu aralar salonumu yenilemeyi düşünüyorum nişin modası geçtimi sizce ve bir sorum daha var salon komple sade duvar kağıdı sizce nasıl olur şimdiden teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.