Dekorasyonda Halı Perde Uyumu

Konu başlığımızda ele aldığımız halı ve perdeler bir alanın dekorasyonunda tamamlayıcı özelliği olan en önemli parçalardır. Perdesiz ve halısız bir ev ilk bakıldığında sanki çıplak kalmış hissi uyandırır. Tabi ki her tercihe saygımız olduğu için bu tür karar verenleri yargılamıyoruz ama perde ve halıların uyumlu olduğu evleri de çok seviyoruz. Genel olarak en sona bırakılan perde ve halı tercihleri bazı zamanlarda dikkat edilmeden yapılırsa tüm dekorasyonunuzu alt üst edebilir ve bir anda odalarınızı karmakarışık bir alana dönüşmesine neden olabilir. Bu hataya düşmemek için size dekorasyonda halı ve perde uyumu ile ilgili vereceğimiz önerileri dikkate almanızı önemle tavsiye ederiz.

Salon dekorasyonunda halı perde uyumu
Salon dekorasyonunda halı perde uyumu

Öncelikle perde seçimi yapılırken kullanılacağı alan ve bu alanın ne kadar ışık alması gerektiğine iyi karar verilmelidir. Yatak odası gibi özeli daha fazla olan ve az ışık girmesi istenen bir oda dekorasyonu düşünülüyorsa, perdelerin dokuları daha kalın ve renkleri ışığı daha az geçiren özellikte olmalıdır. Ayrıca perde kumaşlarının kolay temizlenebilir olması ve kırışıklığının hızlıca düzleşebildiği kumaşların kullanılması da oldukça önemlidir. Koltuk kırlent renkleri ve desenleri ile bütünlük kazandırıldığında oldukça şık görünen perdeler halı ile de uyumlu olmalıdır.

Dekorasyonda halı ve perde uyumu
Dekorasyonda halı ve perde uyumu

Düz ve tek renkli bir perdenin kullanıldığı odalardaki halılar, eğer koltuklarda da çok desen ve hareket yoksa perde ile uyumlu bir tonda ve desenli olabilir. Dekorasyonda riskten kaçıp tek renge gidilmesi kesinlikle yanlıştır ve çok sıkıcı bir ortam oluşturulmasına neden olur. Bu sebeple aşırıya kaçmadan ve parçaları doğru eşleyerek renkli alanlar yaratmakta her zaman fayda vardır.

Fon perdeye uygun halı seçimi
Fon perdeye uygun halı seçimi

Dekorasyonunda içerisinde birkaç renk tonu bulunan bir fon perdenin kullanıldığı bir oda için uyumlu halı seçimi, perdedeki renk tonları içinde en açık olanının seçilmesi ve halı renginin buna uydurulması olacaktır. Örnek verecek olursak, koyu sarı ve pastel tonlarda yeşil desenleri bulunan bir perde için uyumlu halı rengi kum beji ya da zeytin sarısı tonları olabilir. Ya da tam tersi halı renginden yola çıkarsak içerisinde bordo ve vizon renklerin bulunduğu bir halınız varsa buna uyumlu perde seçerken renginin orta tonlarda bej rengi olmasına dikkat etmeniz yerinde olur. Tabi tüm bu seçimlerde en önemli renk belirleyicinin duvar rengi olduğu unutulmamalıdır. Dekorasyona başlarken ilk karar verilmesi gereken kesinlikle duvar rengidir, diğerleri onu takip eder.

Dekorasyonda Halı Perde Seçimi Galerisi

Beyaz halıya uygun perde seçimi
Beyaz halıya uygun perde seçimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.