Bebek Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Bebek odası dekorasyonu hiç şüphesiz dikkat edilmesi ve özen gösterilmesi gereken en önemli alanlardan biridir. Her anne ve baba elinden gelen imkânlar çerçevesinde bebeği için en uygun ortamı hazırlamak ve onu rahat ettirmek ister. Durum böyle olunca akla en iyi marka en son moda ürünler geliyor gibi olsa da aslında önemli olan bu değil. Bir bebek odası dekorasyonun da önem verilmesi gereken en büyük ayrıntı bebeğin sağlığına ve gelişimi açısından konforuna en uygun olan ürünlerin seçilmesi ve ona göre dekorasyonun tamamlanmasıdır. Konu ile ilgili hazırladığımız ve Bebek Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı başlığı altınca inceleyeceğimiz yazımızda vereceğimiz önerileri dikkate almanızı önerir ve sonucunda hem bebeğinizin hem de ebeveyn olarak sizlerin faydasına olacağını temin ederiz.

En güzel bebek odası dekorasyonları
En güzel bebek odası dekorasyonları

 

Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri

  • Bebek odası dekorasyonuna geçmeden önce odanın nerede olması gerektiğine iyi karar verilmelidir. Bu noktada alınacak karar, anne ve babanın kaldıkları odaya en yakın ve bebekleriyle etkileşime geçebilecekleri en uygun olan odanın seçilmesi yönünde gerçekleştirilmelidir.
En güzel bebek odası dekorasyon örnekleri
En güzel bebek odası dekorasyon örnekleri
  • Odanın konumunun seçiminden sonraki aşama odanın sessizliği ve huzurunun sağlanması olmalıdır. Bebekler anne karnında her gürültüyü duysalar da dünyaya geldiklerinde çok aşırı ses ve hareket onların huzurunu kaçırır. Bu sebeple bu noktaya da dikkat edilmesin de fayda vardır.
  • Bebek odalarının düzenli aralıklarla havalandırılması önemli olduğu için odada mutlaka pencere olması gerekir. Ayrıca oda için seçilen perdelerin çok fazla toz toplamayan hava geçirebilen sağlıklı kumaşlardan olmasına da özen gösterilmelidir.
  • Hava kadar önemli olan güneş ışığı odaya mutlaka ulaşmalıdır. Özellikle gündüz vakitleri oda ayrı bir ışıkla aydınlatılmazsa iyi olur.

 

Bebek Odası Dekorasyon Örnekleri

Bebek odası dekorasyonu beşik modelleri
Bebek odası dekorasyonu beşik modelleri
  • Odanın dekorasyonunda başlangıç noktalarından biri boyanması ve tercih edilecek renklere karar verilmesi gelir. Seçilen boyanın mutlaka hava geçiren özelliği bulunmasına ve renklerin mavi ya da yeşil gibi sakinleştirici etkiye sahip tonlarda olmasına dikkat edilmelidir.
  • Dekorasyonun en büyük parçası olan mobilyalar kesinlikle en doğal ahşaptan seçilmeli ve mutlak surette köşeleri sert ve keskin olmamalıdır. Ayrıca oda içinde bebek ile birlikte rahat hareket edebilecek bir alan bırakılmalıdır. Oda komple eşya ile doldurulduğunda hem havasız kalır hem de hareket alanınız kısıtlanır.
  • Bir diğer önemli ayrıntı ise bebeğin odada güvenli olmasının sağlanmasıdır. Bu noktada tüm mobilyaların duvara sabitlenmesi ihmal edilmeden yapılması gerekilen ilk işlemdir.
  • Ayrıca bebeğin beşiği konumlandırılırken beşik içinden etrafına uzanması ve çevresinde bulunan eşyaları kendisine çekmesine izin vermeyecek mesafenin de korunması gerekir.
  • Son olarak seçilecek halının içinde mikrop ve kalıntıların saklanmasına izin vermeyecek türde olmasına, kullanılan kaplama kumaş türlerinin de silinebilir ve hava geçirebilir özellikte olmasına dikkat edildiğinde bebeğiniz açısından hiçbir sorun kalmayacaktır.

En güzel bebek odası dekorasyonlarından oluşan bir galeri hazırladık, sizde inceleyip hayalinizdeki bebek odası dekorasyon modelini bulabilirsiniz. Sormak istediğinizi soruları mimarlarımıza ücretsiz olarak sorabilirsiniz.

2018 bebek odası dekorasyon örnekleri
2018 bebek odası dekorasyon örnekleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.